Не исках да съм пръв, да ме обезглавят като лошият вестоносец, за това от няколко седмици не публикувах това си мнение.
Най-после от БНБ излязоха с официални данни, а макар и със закъснение медиите вече го обявиха официално. Току що го чух и по Нова Телевизия, може би сте го чули и вие; "Чуждите инвеститори започват да изтеглят капиталите си от България. По предварителни данни на БНБ, само през март страната ни са напуснали близо 170 милиона Евро. 168,8 милиона Евро са изтеглените чужди вложения за миналия месец. За сравнение, през същия период на миналата година в страната са постъпили над 925 милиона Евро чужди инвестиции."
За мен обаче това не е бягство само на чужди инвестиции, а и на български. Ще попитате защо?
Много е просто:
Приказките, че България е незасегната или, че ще остане незасегната бяха само за наивници.
Международният капитал е уплашен, нашия също. Близо 10-месечното закъснение в действията на правителството да предложи и наложи национална антикризисна програма доведоха до очевидното, ликвидиране на почти всякаква възможност.
През годините отразени на графиката долу, публикувана в блогът ikonomika.org голяма част от парите идващи в България и наречени "чужди инвестиции" бяха и са в около 40-50% парите на българите живеещи в чужбина. По един стар доклад на ЦРУ мисля, само проститутките ни живеещи и работещи в чужбина пращат към България около 600 милиона годишно. Тук слагаме и моряци, строителни работници и т. н. Всички те внасят и продължават да внасят пари в страната.
Предвид това, голяма част от чуждите инвестиции не само са спрели, а това значи и следното:
Имаме изтегляне и бягство не само на чужди, и на много български капитали.
Според мен главната причина за задълбочаването е разминаването между обещаното и извършеното и вече огромното недоверие не само на бизнеса, а и на много частни лица. Капиталите и инвеститорите чакаха едни решения, а получиха други. По-лошо е да се излъжеш в доверието си, от това да не си го имал.
Обеща се намаление на данъци, а ги се качиха.
Обеща се намаление на бюрокрацията, подяждаща националния доход и внасяща хаос в страна, тя остана на същата си численост и като качество същият разпасан, неефективен башибозук.
Голямата грешка е, че бяха отблъснати малките инвеститори, които са като риба лоцман пред големите и са основната част от покачването на тази графика, защото са плътната маса пари, докато големите са само единици и инцидентно.
Първата черна лястовичка, че обещано и изпълнено ще се разминат бе отказа от борсова приватизация на Булгартабак.
Бе обещана такава за остатъците от държавните дялове и почти за година чиновниците така и не намериха начин или желание да го свършат. Не, че от български чиновник, назначен по роднинска, партийна или приятелска линия може да се очаква друго освен да краде или мързелува, но нали кабинетът щеше да ги накара да работят?
Липсата на еврофондовете които така и не идват. След като тях фондовете ги няма, кой би поел риска да вложи пари в страна чиято администрация и чиновници не са в състояние въпреки колосалния си брой на глава от населението да осигурят достатъчно прозрачна и ефективна процедира за да ги осигурят?
Липсата на тотално уважение или отношение към частни инвеститори от чужбина. Ето и една интересна статия по темата: “Ако знаехме през какво ще минем, нямаше да инвестираме в България” : http://dnevnik.bg/intervju/2010/05/16/901627_aleks_hairabedian_ako_znaehme_prez_kakvo_shte_minem/
Виж, за "инвеститори" от рода на Е.ОН, ЕВН, ЧЕЗ и подобни, дълги години отношението бе съвсем друго. Почти в прав текст – "Може да крадете на воля, ако включите и нас в далаверата и даже ще ви помагаме."
Нямаше логика да се качват цените на газ и електроенергия (повече от тези в САЩ), след като едно електроразпределително дружество няма разходите на подобно такова в САЩ, най-малко заради заплатите на служителите си! Въпреки това обаче, държавата ни разреши няколко покачвания от 2008 година насам. Това оскъпява продукцията ни, а тези сметки изсмукват капитал от икономиката който после потъва в някакви неясни схеми за източване на самите електроразпределителни дружества.
Необоснованото покачване на електроенергия и на газта, ни докара и инфлация, която ни отдалечи от Еврозоната.
Вдигането само на цените на стоки и услуги с административно определяни цени, само в 2009 г. е допринесло 0.69% към инфлацията, а вдигането на акциза върху цигарите е допринесло 0.31%. Т.е. държавата с тези две свои действия е допринесла за почти две трети от инфлациятапрез 2009 година. А сега сме 2010 и това покачване продължи.
Толкова за "лошите търговци и спекуланти", които надуват цени. Реално, лошата ни държава надува цените. Още преди да се обяви, че няма да кандидатстваме в еврозоната стана ясно, че пак няма да влезем в запланувания график. Причина както винаги – Инфлация. (http://borsi.dir.bg/_wm/library/item.php?did=508748&df=8&dflid=3)
Вдигането на някой данъци също бе сигнал с голям минус, а заплахата от качване на ДДС осезаема.
Не влизането ни в еврозоната, значи и следното; Лихвите по кредити няма да падат, а напротив, могат дори да тръгнат отново да се качват.
Покачването на доларът също носи негативи, защото ако за страните износителки на продукция падането на еврото е за добро, то ние като страна предимно вносителка внасяме основно в долари, а слабия ни износът е предимно в евро.
Положението се влошава и поради факта, че майките на чуждите банки в страната спряха финансирането на дъщерните си дружества.
Борисов се изправя пред проблеми които не очакваше
Политиците ни бе време да се усетят, че е по-важно мнението на пазарите, тези които реално работят и който носят всеки ден като пчели пари, отколкото мнението на другите политици или собствените им чиновници.
За мен е необяснимо това да даваш милиони на тютюнопроизводителите (които и без това ще си гласуват пак за ДПС, а не за ГЕРБ), а да нямаш пари за друго много по-важно?! Необяснимо е и защо не се извади до сега секирата и да секат наред всички излишни звена в администрацията. Като не носят пари и не обслужват никого, нека ги няма! Толкова е просто. Парите които бягат сега са същите тези които правителството ни събираше с по-високи данъци и акцизи за да се разплати с фирмите на БСП, Доган и т.н.
Да сте чули някоя от тези фирми, получила си от държавата парите за държавни поръчки да е реинвестирала? Аз не съм. Винаги ме е човъркал въпроса какво ли правят с толкова много пари и често си мислих, защо тия отрудени хорица да не обърнат левчетата си във валута и да ги изнесат по легален, или нелегален начин?
Активността на всичко останали намаля, а чиновниците растат в геометрична прогресия от 1997 година насам. Заплатите, компетентността, алчността и завистта им към изкараното от частния бизнес, или работещите в него затри страната ни! Колко често сте чули приказката – “Аз имам висше, а циганинът на строежа взема 1000 лева!” Да, но същия тоя който се възмущава не ви казва, че ще иде да мъкне вар и хоросан, нали, нито, че ще иде в частния бизнес, ще разкрива работни места, ще плаща данъци като частния предприемач на когото завижда?!
Спадът на Българска Фондова Борса тази година, е само само предизвестие какви страхове обземаха инвеститорите, а паниката и масовите разпродажби от няколко дни показателни.
Пазарите са по-големи от всички, и каквото и да каже един министър, ако пазарът казва друго, то вярвайте на пазара!
До сега ядохме чужди инвестиции и кредити, идва време да се плаща сметката
Частния бизнес го няма да я плати, умрял е, скрил се е дълбоко, станал е от масата, изнася се в чужбина, или пък направо е награбил каквото може с помощта на приятели политици и се изнася.
Кой остава всъщност?
Тези чиито заплати ни струват над 2-3 милиарда годишно, возят се в служебни коли, а държавата им дава пари за телефон, облекло, обзаведе им офиси и работни места за милиони и т. н. Същите тези които яздиха нормалния бизнес и наемите работници и крадоха от тях пари, за да ги подарят на приятелите си от "назначения" бизнес.
Няма как на една камила да се натоварят по няколко човека. Или камилата ще падне мъртва, или ще избяга, а падналите ще останат да прекосяват Сахара пеш.
Какво следва?!
Приток на чужди инвестиции, млн. евро, тримесечно:
Както казах горе, спадът е много по-голям, защото парите на българите от чужбина все още идват макар и намалели. Което значи, че ако говорим за наистина чужди инвестиции в най-чист вид, означава много по-големи числа, или бягство на други български капитали.
По мои сметки:
Ако спада на чужди инвестиции не спре след втората половина на 2010 то той ще продължи минимум до 2012 г. Дано греша. Защото ако съм прав, то около 400 милиона Евро ще започнат да напускат страната всяко тимесечие? Може и повече.
- 230
- 400
- 635
Много слабо вероятна.
- 866
Както се вижда от графиката вече сме под нулевата линия и копаем на юг.
Скоро с тоя темп ще бъдем с по около 400 милиона Евро всяко тримесечие на минус, защото бягство на 230 милиона на тримесечие, са оптимистичния ми вариант.
От тук следва; Колко са валутните резерви на страната ни? Колко са постъпленията от износ на продукция или туризъм? Колко валута на тримесечие ни е необходима за внос на горива, лекарства, храни (голямата част от храната която ядем е вносна)? Колко валута има в наличност в банките? Дали тези които атакуваха еврото, Гърция и нейните облигации, няма да насочат взор насам, след като приключат там? Знаем, че едрите хищници следват стадата и нападат изоставащите, болните и хилавите. А сме последните в Европа и това, че нямаме все още големи държавни дългове няма да ни опази. Големите частни дългове много лесно могат да се превърнат в държавни, а ние изпуснахме срока да вземем евтини кредити в Евро или долари от чужбина. Вижте само при какви лихви минаха гръцките облигации. Още много въпроси има.
Спирам да пиша обаче. По понятни причини няма да пиша нито дали, нито кога, нито как, но дори да не виждате часовника, то броячът му вече тиктака. Нужни са крути незабавни мерки и висок професионализъм за да се обезвреди бомбата.
Въпросът е дали ги имаме. В момента имаме бели якички, но въоръжение с кирки.
На Гърция има кой да помага, на нас не.
България е малка и бедна страна, с два фалита зад гърба си само за 20 години, силно уязвима, без големи частни капитали, или средна класа и за това бе нужно да сме много по-внимателни.
FOREX (ФОРЕКС), АКЦИИ, ФЮЧЪРСИ
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Няма коментари:
Публикуване на коментар